Lammas - Archetyp Matky

27.07.2020

LAMMAS (Lugnasad)

Oslava hojnosti a plodnosti Velké Matky Bohyně a darů jejího těla - Země.

Přichází konec července a s ním i oslava starého pohanského (keltského) svátku. Je založen na archetypu ženy - MATKY. Lammas je předchůdce dožínek a byl slaven na polovině cesty mezi letním slunovratem a podzimní rovnodenností tj. 31. červenec - 2. srpen (případně na první úplněk ve slunečním znamení Lva). Název Lammas pochází z Lugh nasadh - ,Oslavy Lugh' nebo také Llew, boha Slunce, kdy se pomocí rituálů přivolávala dobrá úroda pro příští sklizeň.

Lammas je čas oslavy plodnosti Matky Bohyně a darů jejího těla - Země. Pro Kelty to byla hostina zasvěcená bohyni Anu Danaa, mateřské bohyni, Madron, Arianrhod, také nazývanou Ker. Lammas je svátek jejího kmenového shromáždění, oslav a hodů. Čas svatebních obřadů a smluvních ujednání mezi různými kmeny. Je čas sklidit to, co vyrostlo ze semen, které jsme dříve zaseli, čas hojnosti a blahobytu, kdy rostliny dozrály na polích zasvěcených Velké matce zrna. Jsme naplněni vděčností za dary zrna, které nám byly darovány před mnoha tisíci lety. Vzpomínáme, jak Matka Bohyně transformovala životy našich předků. V tento čas vzdáváme hold našim matkám a sdílíme lásku vůči Ker jako velké archetypální Matce.

Jak Lammas probíhal...

Oslavy probíhaly u posvátného ohně, bez kterého se neobešel žádný keltský, pohanský svátek.

V ohni lidé viděli posvátné kruhy jednoty, lásky, světla a tepla. Jejich zvykem bylo uctít ducha žní a drobných bytostí, žijících v okolí stromů a keřů, na nichž zrovna dozrávalo letní ovoce. K slavnostem patřily také rituály požehnání a vděčnosti, všeobecné veselí a posvátný tanec v kole (v kruhu).

Slavnosti sklizně se neobešly bez svátečního pečení chleba, preclíků a obilných placek, svazování obilí do slavnostních snopů a pletení věnců z klásků obilí. Tyto oslavy vydržely až do 18. století.

Symboly pro tento svátek: obilí (pšenice, ječmen, oves), také ovoce, které zrovna dozrávalo a chleba.

Barvy: vínová, zlatá, žlutá, hnědá, zelená.

Uctívané zvíře: černý havran, který byl symbolem keltského boha Lugha.

I my můžeme uctít tento svátek...

V případě, že máte omezené možnosti a máte možnost ho uctít jen doma, ve svém bytě, uctěte ho tím, že upečete chleba.

Můžete si byt vyzdobit barvami Lammasu, použít květiny a doplnit ošatkou s obilím (nejlépe čerstvě sklizeným) či mísou s ovocem, které zrovna dozrává. Zapálit s úctou svíčku, nejlépe barvy tohoto svátku a vzdát díky přírodě - Velké Matce Bohyni a darů jejího těla - Zemi.

Máte-li možnost být venku, můžete si udělat oheň. A u něho velkou hostinu, která nám bude připomínat, jak moc je Matka Příroda štědrá. (váš čerstvě upečený chléb, ovoce, obilí, květiny, stuhy....) Nezapomeňte vzdát úctu Matce přírodě a její plodnosti a hojnosti.


© 2020 Síla ženského Vesmíru. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky